twitter-logo-icon-vector-22390239.jpgpaticka-leto-2.png                                                                                                                                                      youtubeicon.png                                                                                                                                                   

Dne 28.11.2022 se uskutečnil workshop pro studenty Obchodní akademie Jindřichův Hradec. Studenti měli možnost naučit se formou neformálního vzdělávání jak se bránit Fake news, kyberšikaně a kyberútokům.

Dne 28. listopadu 2022 proběhl v Jindřichově Hradci workshop 3E na téma „Jak se bránit fake news, kyberšikaně a kyberútokům“. Workshopu se zúčastnily 2 skupiny studentů Obchodní akademie ve věku 17-18 let, celkem 40 studentů. Facilitátoři byli Jan Kubinec a Michal Hejsek. Na úvod jsme studenty seznámili s tím, co nás čeká, kdo jsme, podpora vzdělávacího programu Erasmus+ a co může naše organizace mladým lidem nabídnout. Následoval ice break – účastníci kruhu si házejí míčem, musí se přesunout na místo, kde stál ten, komu míč házeli. Následně se účastníci seřadili, jako první dostali od facilitátora text o 5 větách. Četl a šeptal sousedovi. Poslední v řadě řekl nahlas, co se dozvěděl od souseda. Moderátor přečetl původní text. Mezi účastníky proběhla diskuze o zkreslování zpráv a o tom, jak se bránit fake news. Technická podpora zaznamenala výsledky diskuse na flipchart. Po diskusi vytvořili účastníci skupiny po 5 lidech, facilitátor identifikoval jednu osobu ve skupině a dal mu za úkol vybrat jednoho účastníka ve skupině. Účastníci poté zahájili skupinový chat na téma účasti na společenské akci. Určená osoba během chatu napadla účastníka, kterého si vybrala. Po této části došlo na sebereflexi – jak jste se během chatu cítil? Jak se napadený cítil? Každý účastník namaloval smajlíka - pak se přidal k lidem se stejným smajlíkem. Moderátor zhodnotil diskuzi účastníků o jejich zkušenostech s kyberšikanou a kybernetickými konflikty a jak se jim bránit. Pojmy kyberšikana, kybernetické konflikty a výsledky diskuse jsme průběžně zapisovali na flipchart. Na závěr jsme workshop vyhodnotili formou "meta" hodnotící hry - facilitátor kladl účastníkům otázky a účastníci stáli na cílech označených textem / nuda - nic nového, něco jsem se naučil, už se umím bránit proti fake news, kyberšikaně a kyberútokům, souhlasím, nesouhlasím, nevím/: 1. Chtěl bych se touto formou učit častěji 2. Naučili jste se něco nového? 3. Dokážete poradit kamarádovi, pokud se na vás obrátí s žádostí o radu ohledně kyberšikany? 4. Vždy ověřuji, zda zveřejněné informace nejsou fake news. Po skončení hry facilitátor shrnul výsledky hry a ukázal kontaktní údaje pořádající organizace, na kterou se mohou účastníci obrátit.

Jan Kašák následně prezentoval realizaci workshopu na projektu v Římě, který proběhl ve dnech 27.11.-2.12.2022.